TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 26.07.2024
Wpis pochodzi ze strony Wydziału Mechaniczno-Energetycznego.
W lipcowym numerze czasopisma Energies ukazał się artykuł nt. „Convective Heat Transfer in PWR, BWR, CANDU, SMR, and MSR Nuclear Reactors—A Review”, którego autorami są studenci kierunku Energetyka Jądrowa: Daria Sikorska, Julia Brzozowska, Agata Pawełkiewicz, Mateusz Psykała oraz nasi naukowcy: dr inż. Przemysław Błasiak i prof. Piotr Kolasiński z Katedry Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii.
Streszczenie:
Elektrownie jądrowe są jedną z najważniejszych technologii energetycznych. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest wytwarzanie energii elektrycznej na dużą skalę i z wysoką wydajnością. Ich zastosowanie przyczynia się do ograniczenia emisji substancji szkodliwych do otoczenia. Z tego powodu elektrownie jądrowe są uważane za mniej emisyjną technologię wytwarzania energii w porównaniu na przykład do klasycznie stosowanych elektrowni cieplnych węglowych. Jednym z najważniejszych podzespołów elektrowni jądrowej jest reaktor. Artykuł zawiera przegląd korelacji mających zastosowanie do analizy konwekcyjnej wymiany ciepła w reaktorach jądrowych i może stanowić przydatne źródło wiedzy dla inżynierów i naukowców pracujących nad rozwojem, projektowaniem i eksploatacją reaktorów.
Słowa kluczowe:
reaktor jądrowy ; wymiana ciepła ; konwekcja ; współczynnik wnikania ciepła
Artykuł jest dostępny tutaj: https://www.mdpi.com/1996-1073/17/15/3652
Gratulujemy!