TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Katedra Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii

Badania naszych naukowców w ramach projektu HPC

Data: 03.12.2022

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Badania naszych naukowców w ramach projektu HPC

Pracownicy naszego Wydziału dr hab. inż. Sławomir Pietrowicz, prof. uczelni, dr inż. Przemysław Błasiak oraz dr inż. Józef Rak z Katedry Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii uczestniczą w projekcie dotyczącym opracowaniu metodologii przeprowadzania zaawansowanych obliczeń numerycznych typu CFD (Computational Fluid Dynamics) przy wykorzystaniu dużych mocy obliczeniowych dedykowanych dla mieszalników przemysłowych. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku projektowania i optymalizacji mieszalników o dużych objętościach, tzn. powyżej 6 m3, gdzie skrócenie czasu i efektywności mieszania skutkuje dużymi oszczędnościami związanymi z nakładami energetycznymi.

Ze względu na charakter zachodzących procesów fizycznych obliczenia muszą być przeprowadzone na bardzo gęstej „siatce numerycznej”, minimalna liczba elementów to 70 mln. Obliczenia w takim przypadku muszą być prowadzone równolegle na wielu węzłach. Dodatkowym utrudnieniem są analizy procesów w stanach nieustalonych, co zwiększa znacząco czas przeprowadzonych obliczeń i wielkość plików wynikowych.

hpc.png

Obliczenia wielkiej skali (HPC od ang. High Performance Computing), czyli technologie obliczeniowe polegające na wykonywaniu miliardów operacji na sekundę są coraz bardziej potrzebne nie tylko w nauce, ale i w przemyśle, a nawet w administracji. Modelowanie, symulacje, przetwarzanie gigantycznych ilości danych w czasie rzeczywistym stały się możliwe dzięki zastosowaniu klastrów komputerowych, zwanych też superkomputerami o coraz większej mocy obliczeniowej.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie:

Politechnika Wrocławska © 2024