TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Katedra Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii

Pracownicy

Obszar badań
Prowadzi badania eksperymentalne układów ORC (Organic Rankine Cycle). Bada zastosowanie rozprężarek objętościowych w układach ORC oraz autonomiczne układy ORC wykorzystujące akumulatory ciepła. Zajmuje się wymianą ciepła w czynnikach niskowrzących oraz analizą efektywności energetycznej procesów przemysłowych. Prowadzi badania nad odzyskiem i wykorzystaniem energii odpadowej w procesach przemysłowych oraz nad wykorzystaniem odnawialnych i odpadowych źródeł energii i ich konwersji w mikrosiłowniach parowych.
Słowa kluczowe
układy ORC, wykorzystanie energii odpadowej, wymiana ciepła, termodynamika techniczna, maszyny objętościowe
Biuro
bud. D-2 pok. 11D
Telefon
+48 (71) 320 23 39
E-mail
piotr.kolasinski@pwr.edu.pl
Obszar badań
Jest wykładowcą kursu "Termodynamika". Od 15 lat jest aktywnie zaangażowany w działalność studencką. Współpracuje z samorządem studenckim, a także jest opiekunem SKN "Płomień". Jego zainteresowania naukowe znajdują się na pograniczu techniki, chemii i biologii. W doktoracie przedstawił szczegółową analizę procesów konwersji energii w trakcie procesu fotosyntezy. Interesuje się analizą maszyn biologicznych, chemicznych, zdolnych do wykonywania pracy w warunkach izotermiczno-izobarycznych. Interesuje się także procesami akumulacji i transportu energii w tych warunkach z zastosowaniem mechanizmów występujących w organizmach żywych, m.in. z udziałem ATP.
Słowa kluczowe
termodynamika, maszyny biologiczne, akumulacja energii, SKN "Płomień"
Biuro
bud. D-2 pok. 11A
Telefon
+48 (71) 320 43 68
E-mail
jacek.lamperski@pwr.edu.pl
Obszar badań
Prowadzi prace nad dynamiką procesu akumulacji ciepła w materiałach stało- i zmiennofazowych. W swoich badaniach wykorzystuje techniki eksperymentalne, modele analityczne i obliczenia numeryczne CFD. Wykonuje bilanse cieplne układów grzewczych i chłodniczych. Modeluje prace systemów cieplnych, współpracujących z akumulatorami ciepła. Zajmuje się intensyfikacją wymiany ciepła w kolektorach skupiających, panelach fotowoltaicznych i akumulatorach zmiennofazowych.
Słowa kluczowe
akumulacja i akumulatory ciepła, modelowanie akumulatorów ciepła, akumulatory zmiennofazowe, przenoszenie ciepła, intensyfikacja wymiany ciepła
Biuro
bud. D-2 pok. 10
Telefon
+48 (71) 320 36 73
E-mail
artur.nems@pwr.edu.pl
Obszar badań
Prowadzi badania dotyczące kolektorów słonecznych płaskich i skupiających oraz ich współpracy z akumulatorami ciepła. Badania obejmują zarówno zagadnienia teoretyczne jak i eksperymentalne. Zajmuje się również zagadnieniami samowystarczalności energetycznej budynków opartej na wykorzystaniu OZE, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości integracji systemów z bryłą budynku.
Słowa kluczowe
energetyka słoneczna, akumulacja ciepła, integracja OZE z budynkiem, HVAC, TRNSYS
Biuro
bud. L-1 pok. 313
Telefon
+48 (71) 320 48 26
E-mail
magdalena.nems@pwr.edu.pl
Obszar badań
Główny obszar swojej działalności naukowej skupia wokół analiz cieplno – przepływowych. Badania realizuje na dwóch płaszczyznach: doświadczalno - pomiarowej oraz analityczno - numerycznej. W przypadku badań doświadczalnych jest autorem wielu stanowisk/instalacji doświadczalnych takich jak: - określania sprawności sprężarek spiralnych; - badania intensyfikacji odbioru ciepła z powierzchni ożebrowanych; - badania nowych typów grzejników w zastosowaniu do budynków niskoenergetycznych; oraz dla następujących instytucji: CEA Saclay, Francja – badania cieplne nowych typów izolacji elektrycznych stosowanych w kablach nadprzewodzących pracujących w temperaturach helu nadciekłego oraz nasyconego; KEK, the High Energy Accelerator Research Organization, Tsukuba, Japan – badania cieplne nowych typów izolacji elektrycznych stosowanych w kablach nadprzewodzących pracujących w temperaturach helu nasyconego oraz nadkrytycznym głownie w stanach nieustalonych; Badania analityczno – numerycznych prowadzi głównie w oparciu o technikę typu CFD (Computational Fluid Dynamics) w oprogramowaniu Ansys CFD oraz OpenFOAM.
Słowa kluczowe
symulacje numeryczne typu CFD, badania cieplne magnesów nadprzewodzących, optymalizacja cieplna, zagospodarowanie odpadowych źródeł ciepła
Biuro
bud. D-2 pok. 11B
Telefon
+48 (71) 320 36 17
E-mail
slawomir.pietrowicz@pwr.edu.pl
Obszar badań
Pracę naukową koncentruje na następujących tematach badawczych: solarne systemy klimatyzacji, innowacyjne systemy chłodzenia krów mlecznych, wykorzystanie odzyskanego z oczyszczalni ścieków ciepła w systemach chłodniczo-grzewczych, autonomiczne systemy chłodnicze zasilane odnawialnymi źródłami energii zastosowane w rolnictwie, magazynowanie energii w materiałach zmiennofazowych, analiza egzergetyczna systemów zasilanych odnawialnymi źródłami energii, prognozowanie produkcji energii elektrycznej w systemach fotowoltaicznych. Realizowała badania eksperymentalne i symulacyjno-obliczeniowe w niskoenergetycznym budynku eksperymentalnym Solar Energy Research Center (CIESOL) przynależącym do Uniwersytetu w Almerii (południe Hiszpanii) oraz Water Research Institute IRSA-CNR (Wlochy).
Słowa kluczowe
energetyka słoneczna, chłodzenie absorpcyjne, magazynowanie energii, integracja systemów chłodniczo-grzewczych z OZE, systemy fotowoltaiczne, optymalizacja systemów energetycznych, OZE w gospodarce naturalnej
Biuro
bud. L-1 pok. 310
Telefon
+48 (71) 320 48 29
E-mail
sabina.rosiek@pwr.edu.pl

Obszar badań:

  • Modelowanie przemian fazowych w pulsacyjnych rurkach ciepła (ang. pulsating heat pipe).
  • Implementacja modeli fizycznych w OpenFOAM w języku C++.
  • Badania z zakresu intensyfikacji wymiany ciepła za pomocą wspomagania mechanicznego.
  • Prowadzenie symulacji numerycznych wymiany ciepła w warunkach okresowo zmiennego pola prędkości w pobliżu ścianki.
  • Badanie wpływu zaburzenia prędkości w warstwie przyściennej na wymianę ciepła.
  • Eksperymentalna walidacja modeli numerycznych wymiany ciepła w warunkach okresowo nieustalonej konwekcji wymuszonej.

Słowa kluczowe: obliczeniowa mechanika płynów, CFD, wymiana ciepła, intensyfikacja wymiany ciepła, wspomaganie mechaniczne wymiany ciepła, pulsacyjna rurka ciepła, OpenFOAM, C++

Kontakt:

     Politechnika Wrocławska
     Katedra Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii
     bud. D-2, pok. 12B (wejście przez 11)
     Plac Grunwaldzki 9
     50-370 Wrocław
     tel. 320 20 53
     e-mail: przemyslaw.blasiak@pwr.edu.pl

Konsultacje w semestrze zimowym 2023/2024:

    poniedziałki 13-15
    piątki 13-15

Dydaktyka OpenFOAM Publikacje Przydatne

Temat pracy doktorskiej
Wpływ zmiennych sił masowych na zjawiska cieplno-przepływowe zachodzące wewnątrz pulsacyjnej rurki ciepła
Promotor
dr hab. inż. Sławomir Pietrowicz, prof. uczelni
Obszar badań
proces wymiany ciepła i zjawisko przepływu wielofazowego w reżimie oddziaływania siły kapilarnej. Zastosowanie technologii pasywnego transportu energii w zakresie od 70K. Symulacje numeryczne problemów ogólno-przepływowych.
Słowa kluczowe
pulsacyjna rurka ciepła, wymiana ciepła, analiza egzergetyczna, przepływ wielofazowy, CFD
Biuro
bud. D-2 pok. 13
Telefon
+48 (71) 320 36 05
E-mail
cezary.czajkowski@pwr.edu.pl

Charakterystyka Dydaktyka

Obszar badań
Zajmuje się tematyką alternatywnych czynników chłodniczych i ich zastosowaniem w obiegach lewobieżnych. Prowadzi badania eksperymentalne procesu wrzenia nowych ziębników. Zajmuje się wykorzystaniem energii odnawialnej w systemach chłodniczych. Wykonuje obliczenia projektowe obciążenia cieplnego budynków na potrzeby systemów wentylacji i klimatyzacji.
Słowa kluczowe
czynniki chłodnicze, F-gazy, przemiany fazowe, HVAC, integracja systemów chłodniczych z OZE
Biuro
bud. L-1 pok. 310
Telefon
+48 (71) 320 48 23
E-mail
bartosz.gil@pwr.edu.pl
Obszar badań
Zajmuje się tematyką fotowoltaiki, współpracując z przemysłem. Prowadzi badania z zakresu zwiększania wydajności modułów fotowoltaicznych oraz ich diagnostyki. Realizuje też prace badawcze z zakresu bezpieczeństwa przeciw pożarowego i utylizacji systemów fotowoltiacznych. Dodatkowo duży nacisk kieruje w stronę kształcenia nowego pokolenia, skupiając się na aspektach projektowych oraz związanych z opomiarowaniem i audytem instalacji fotowoltaicznych.
Słowa kluczowe
instalacje fotowoltaiczne, moduły fotowoltaiczne, energetyka słoneczna, audyty, pomiary, projektowanie
Biuro
bud. L-1 pok. 313 
Telefon
+48 (71) 320 48 26
E-mail
marcin.michalski@pwr.edu.pl
Obszar badań
W opracowaniu
Słowa kluczowe
energetyka słoneczna, odnawialne źródła energii, modelowanie numeryczne systemów energetycznych, optymalizacja procesów cieplno-przepływowych, symulacje TRNSYS, projektowanie i badania eksperymentalne maszyn i urządzeń energetycznych, OZE w gospodarce naturalnej, sprawność energetyczna budynków, efektywność energetyczna, HVAC, zarządzanie energią, oszczędzanie energii, odzysk energii odpadowej, kogeneracja, elektrownie słoneczne scentralizowane, systemy słoneczne zdecentralizowane, układy hybrydowe, heliostaty, kominy słoneczne, kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne, stawy słoneczne, suszarnie, odsalanie, promieniowanie słoneczne, konwersja energii, transport masy i energii, wymiana ciepła, akumulacja ciepła, termodynamika techniczna
Biuro
bud. L-1 pok. 310
Telefon
+48 (71) 320 48 23
E-mail
pawel.pacyga@pwr.edu.pl
Obszar badań
Prowadzi zajęcia w obszarze termodynamiki i wymiany ciepła. W tym zakresie skupia się również jej praca naukowa, w tym problemy związane z entropią, nie tylko dotyczącym obliczania ilości ciepła, ale w rozumieniu, w jaki sposób poziom entropii może odzwierciedlać rozwój, lub degradację systemu w którym jest zmierzona i w jaki sposób obiektywnie ją mierzyć. Obecnie interesuje się nowymi metodami pozyskiwania energii ze środowiska naturalnego, możliwości zagospodarowania i jej akumulacji.
Słowa kluczowe
termodynamika, przekazywanie ciepła
Biuro
bud. D-2 pok. 10 
Telefon
+48 (71) 320 36 73
E-mail
ewa.olko@pwr.edu.pl
Obszar badań
Zajmuje się obliczeniami i badaniem wymienników ciepła oraz intensyfikacją wymiany ciepła. Wykonuje obliczenia audytowe i projektowe obciążenia cieplnego i sezonowego zapotrzebowania na ciepło dla budynków.
Słowa kluczowe
wymiana ciepła, wymienniki ciepła, audyt energetyczny
Biuro
bud. D-2 pok. 12B
Telefon
+48 (71) 320 20 53
E-mail
michal.pomorski@pwr.edu.pl
Obszar badań
W opracowaniu
Słowa kluczowe
termodynamika techniczna, wymiana ciepła, teoria maszyn cieplnych, łopatkowe maszyny rotacyjne, maszyny objętościowe, efektywność energetyczna, autonomiczne regiony energetyczne
Biuro
bud. D-2 pok. 11A 
Telefon
+48 (71) 320 43 68
E-mail
jozef.rak@pwr.edu.pl
Obszar badań
W opracowaniu
Słowa kluczowe
termoakustyka, wymienniki ciepła, termoakustyczna chłodziarka słoneczna
Biuro
bud. D-2 pok. 12B
Telefon
+48 (71) 320 20 53
E-mail
adam.ruziewicz@pwr.edu.pl
Promotor
dr hab. inż. Sławomir Pietrowicz, prof. uczelni
Słowa kluczowe
CFD, CAD, passive heat exchangers
Biuro
bud. D-2 pok. 11B
Telefon
+48 (71) 320 36 05
E-mail
an.nowak@pwr.edu.pl
Temat pracy doktorskiej
W opracowaniu
Promotor
W opracowaniu
Obszar badań
Prowadzi badania dotyczące systemu chłodzenia krów mlecznych, narażonych na stres cieplny. Zakres badań obejmuje zagadnienia teoretyczne oraz eksperymentalne, do których należy analiza numeryczna zjawisk cieplno-przepływowych w zaproponowanym systemie, stworzenie modelu laboratoryjnego oraz jego implementacja w warunkach hodowli zwierząt. Eksperymenty obejmują analizę energetyczną systemu oraz reakcje fizjologiczne i wydajność mleczną krów. W zakresie zainteresowań znajduje się również wykorzystania OZE do uzyskania komfortu termicznego w budynkach, ze szczególnym uwzględnieniem pasywnych systemów grzewczych.
Słowa kluczowe
system chłodzenia, wymiana ciepła, OZE, pasywne systemy grzewcze
Biuro
bud. L-1 pok. 310
Telefon
+48 (71) 320 48 29
E-mail
jagoda.blotny@pwr.edu.pl
Temat pracy doktorskiej
Techniczno-ekonomiczna analiza innowacyjnego, alternatywnego systemu chłodzenia w celu niwelowania stresu cieplnego u krów mlecznych.
Promotor
dr hab. inż. Sabina Rosiek-Pawłowska, prof. uczelni
Obszar badań
Prowadzenie badań eksperymentalnych w obszarze systemów alternatywnego chłodzenia, w szczególności systemów chłodzenia przewodzącego bydła w celu łagodzenia skutków stresu cieplnego. Badania obejmują również analizy energetyczną i egzergetyczną analizowanych systemów w budynkach inwentarskich.
Słowa kluczowe
system chłodzenia, wymiana ciepła, audyt energetyczny, OZE
Biuro
bud. L-1 pok. 389
Telefon
(71) 320 79 49
E-mail
anna.szczepanowska-bialek@pwr. edu.pl

Obszar badań
Zakres aktywności naukowej obejmował kilka wątków. W pierwszym okresie pracy zajmował się otrzymywaniem niskich temperatur, w tym własnościami gazów rzeczywistych, budową aparatury służącej oziębianiu do temperatur kriogenicznych, a wykorzystującej łopatkowe maszyny rotacyjne (praca doktorska), a także badaniem efektywności maszyn i systemów cieplnych. Następnym wątkiem badań było uogólnienie teorii łopatkowych maszyn rotacyjnych mogących pełnić funkcje pomp próżniowych, sprężarek, silników i innych maszyn. Efektem tych badań była monografia habilitacyjna. Zaproponował w niej nowe podejście do zagadnień opisu geometrycznego takich maszyn o zmiennej ilości masy w ich komorze roboczej. W tym też okresie zajmował się zagadnieniami odzysku energii odpadowej, zwłaszcza przy wykorzystaniu obiegów z niskowrzącym czynnikiem (tzw. ORC). Zagadnienia te rozszerzył na problemy energetyki niekonwencjonalnej (w tym kierowanie grupą ekspertów w Dolnośląskim Centrum Zaawansowanych Technologii, grantem Euroregionu i pojęciem Autonomicznego Regionu Energetycznego). Był też członkiem grup eksperckich dotyczących energetyki. Obecnie zajmuje się zagadnieniami efektywności energetycznej procesów i maszyn cieplnych i magazynowaniem energii. Jest współautorem dwóch wydań podręcznika pt. "Maszynoznawstwo energetyczne", zbioru zadań z termodynamiki, monografii pt. "Gazowe objętościowe maszyny energetyczne" oraz innych prac. W zakresie dydaktyki był jednym z pierwszych wykładowców Podstaw kriogeniki na Politechnice Wrocławskiej. Po objęciu stanowiska Dziekana Wydziału Mechaniczno- Energetycznego przyczynił się do uruchomienia kierunku studiów "Energetyka" oraz specjalności "Inżynieria Lotnicza". Współtworzył też na Wydziale studia niestacjonarne, studia podyplomowe, a także studia w ZOD Wałbrzych.W 2008r. był przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego XX Zjazdu Termodynamików we Wrocławiu. Współpracuje i inspiruje współpracę z wieloma ośrodkami naukowymi w Kraju i zagranicą oraz z licznymi przedsiębiorstwami. Wypromował 12 doktorów, a także opublikował ponad 200 prac.
Słowa kluczowe
termodynamika techniczna, wymiana ciepła, teoria maszyn cieplnych, łopatkowe maszyny rotacyjne, maszyny objętościowe, efektywność energetyczna, autonomiczne regiony energetyczne
Biuro
bud. D-2 pok. 12A
Telefon
+48 (71) 320 36 05
E-mail
zbigniew.gnutek@pwr.edu.pl
Obszar badań
Pasjonuje się zagadnieniami uniezależnienia energetycznego od paliw kopalnych i chciałby zwiększyć sprawność kolektorów słonecznych płaskich przez zastosowanie izolacji transparentnych. Prowadzi w związku z tym pomiary oraz symulacje numeryczne w zakresie przepływu ciepła przez przewodzenie (równanie Fouriera) oraz wymiany ciepła przez promieniowanie. Marzy o zastosowaniu modelowania numerycznego z użyciem równania Maxwella i optyki kwantowej do rozwinięcia optyki energetycznej opartej o światłowody, wielowarstwowe lustra dielektryczne i nanostruktury optyczne. Bada wiry dyskretne na płaszczyźnie metodami matematycznymi i numerycznymi. Chciałby zastosować kinetyczną teorię gazu (równanie Boltzmanna) do generowania siły nośnej przez rozwarstwienie krętu. W wolnych chwilach kontynuuje prace związane z zainteresowaniami matematycznymi z młodości w zakresie topologii i geometrii różniczkowej. Chciałby udowodnić, że istnienie na rozmaitości różniczkowej metryki o dodatniej krzywiźnie skalarnej implikuje jakiś rodzaj struktury typu lokalnych działań nieprzemiennych grup Liego. Próbuje zbudować nowe szybkie algorytmy numeryczne rozstrzygające problemy związane z kolorowaniem grafów.
Słowa kluczowe
kolektory słoneczne, izolacje transparentne, przewodzenie ciepła, równanie Fouriera, promieniowanie cieplne, równanie Naviera-Stokesa, wiry dyskretne na płaszczyźnie, kinetyczna teoria gazu, równanie Boltzmanna, dodatnia krzywizna skalarna, kolorowanie grafów
Biuro
bud. D-2 pok. 11A 
Telefon
+48 (71) 320 43 68
E-mail
marek.lewkowicz@pwr.edu.pl
Obszar badań
Prowadzone projekty badawcze dotyczyły głównie poszukiwania inhibitorów enzymu roślinnego - amoniakoliazy fenyloalaniny oraz nowych materiałów funkcjonalnych z grupy polimerów koordynacyjnych.
Jestem współautorem 68 publikacji w czasopismach o zasięgu miedzynarodowym (pięć spośród nich jest cytowana ponad 100 razy każda).
Od kilku lat interesuję się odwracalnymi źródłami energii.
Słowa kluczowe
chemiczne produkty otrzymywane z surowców i energii odnawialnej; katalityczne, elektrochemiczne i fotochemiczne reakcje dwutlenku węgla i metanu; recykling
Biuro
bud. D-2 pok. 10
Telefon
+48 (71) 320 36 73
E-mail
jerzy.zon@pwr.edu.pl

Temat pracy doktorskiej
(related to organic Rankine cycle (ORC) and volumetric expansion - in preparation)
Promotor
1. prof. dr hab. inż. Piotr Kolasiński,
2. prof. Attila R. Imre, Ph.D., D.Sc (the Department of Energy Engineering at Budapest University of Technology and Economics, Hungary)
Obszar badań
He is conducting research on the organic Rankine cycle (ORC) and volumetric expansions that the scope of the research covers theoretical and experimental aspects (which include numerical analysis, modelling and simulation, and building an experimental setup). His research can utilize any heat sources such as ocean thermal, industrial waste heat, geothermal, combustion from biomass/waste, cold energy, etc. Furthermore, his interest also includes an integrated thermal energy system, waste-to-energy, clean and sustainable energy.
Słowa kluczowe
ORC systems, volumetric expansion, working fluid, phase equilibria, thermodynamic, thermal power systems, integrated thermal energy system, clean and sustainable energy, waste-to-energy
Biuro
bud. D-2 pok. 13
Telefon
+48 (71) 320 30 91
E-mail
sindu.daniarta@pwr.edu.pl
Temat pracy doktorskiej
PREDICTIVE MODEL AND NUMERICAL MODELING OF FROST FORMATION IN AN EVAPORATOR OF A DOMESTIC REFRIGERATOR
Promotor
Supervisor I DSc, PhD, Eng Piotr Kolasiński
Supervisor II DSc, PhD, Eng Przemysław Błasiak
Obszar badań
The research aims to fill the knowledge gap on the frost formation phenomena occurring on the fin surface of the evaporator inside a domestic refrigerator. It consists of the following parts:
- literature review of the topic, recognizing the current state and identifying a potential direction for further studies;
- numerical modeling of the process of evaporator clogging;
- mathematical calculations of the model using CFD tools, predicting the frost growth pace and profile;
- experimental validation of the model and conclusions.
The model can further be used for frost formation risk reduction on different
solid surfaces which are in contact with high humidity. This may be implemented as a cost-reduction action for numerous projects in different fields
of engineering.
Słowa kluczowe
Frost formation, evaporator, heat exchange, CFD, numerical modeling, Domestic refrigerator
Biuro
bud. D-2 pok. 13
Telefon
(71) 320 30 91
E-mail
daria.krasota@pwr.edu.pl
Temat pracy doktorskiej
Intensyfikacja procesów cieplnych w wymiennikach poprzez modyfikację kształtu powierzchni czynnych
Promotor
dr hab. inż. Sławomir Pietrowicz, prof. uczelni
Obszar badań
W swoim doktoracie analizuje wpływ turbulizatorów na wymianę ciepła przy powierzchni płaskiej. Zaprojektowała i zbudowała tunel powietrzny umożliwiający badanie procesów cieplno-przepływowych zachodzących wokół różnych obiektów. Dodatkowo zajmuje się możliwością zastosowania materiałów zmiennofazowych (PCM) w układach chłodzących zaopatrzonych w pulsacyjne rurki ciepła (PHP).
Słowa kluczowe
materiały zmiennofazowe, wymiana ciepła, turbulizatory, tunel powietrzny, efektywność energetyczna
Biuro
bud. D-2 pok. 13
Telefon
+48 (71) 320 30 91
E-mail
agnieszka.ochman@pwr.edu.pl
Temat pracy doktorskiej
Modelowanie Numeryczne Pulsacyjnych Rurek Ciepła
Promotor
dr hab. inż. Sławomir Pietrowicz, prof. uczelni
Obszar badań
Zajmuje się modelowaniem numerycznym dynamiki płynów. Swoje badania koncentruje na przepływach wielofazowych ze zmianą fazy. Obecne prace koncentruje na modelowaniu przepływu wewnątrz pulsujących rurek cieplnych i programowaniu modeli numerycznych w OpenFOAM, które najlepiej odzwierciedlają struktury przepływu wewnątrz pulsacyjnej rurki ciepła.
Słowa kluczowe
CFD, OpenFOAM, Fluent, CFX, Pulsacyjne rurki ciepła, Przepływy wielofazowe, Symulacje FSI, Programowanie w językach C++, Python
Biuro
bud. D-2 pok. 13
Telefon
+48 (71) 320 30 91
E-mail
marcin.opalski@pwr.edu.pl

W budowie

W budowie

Temat pracy doktorskiej
W opracowaniu
Promotor
dr hab. inż. Sabina Rosiek-Pawłowska
Obszar badań
Prowadzi interdyscyplinarne badania dotyczące łagodzenia zmian klimatycznych w obszarze zrównoważonego rozwoju.
Inżynieryjna oś badawcza dotyczy zrównoważonej technologii chłodzenia publicznych budynków. Obszar badań obejmuje optymalizację równolegle pracującej triady systemów: magazynowania energii, chłodzenia oraz fotowoltaiki. Do ewaluacji wykorzystywane są techniki oparte na sieciach neuronowych w środowisku MATLAB.
Psychologiczna oś badawcza skupia się na behawioralnych strategiach łagodzenia zmian klimatycznych. Kluczowym obszarem badań jest wpływ uważności (mindfulness) na wzrost zrównoważonego zachowania. Badania prowadzone są za pomocą analizy ilościowej w środowisku Statistical Package for the Social Sciences (SPSS).
Słowa kluczowe
Chłodzenie, fotowoltaika, magazynowanie energii, zrównoważone zachowanie, mindfulness
Biuro
bud. L-1 pok. 390
Telefon
+48 (71) 340 79 55
E-mail
krzysztof.goljanek@pwr.edu.pl

W budowie

Biuro
bud. D-2 pok. 13
E-mail
dominik.mazur@pwr.edu.pl

W budowie

Temat pracy doktorskiej
W opracowaniu - związany z Organicznym Obiegiem Rankine'a
Promotor
prof. dr hab. inż. Piotr Kolasiński
Słowa kluczowe
układy ORC, obiegi termodynamiczne, Python
Biuro
bud. D-2 pok. 13
Telefon
(71) 320 30 91
E-mail
dawid.sowa@pwr.edu.pl

Biuro
bud. D-2 (laboratorium)
Telefon
+48 (71) 320 33 46
E-mail
aleksander.krzywdzinski@pwr.edu.pl
Politechnika Wrocławska © 2024