TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 14.03.2025
Mgr. inż. Marcin Opalski, realizujący doktorat w cotutelle między Politechniką Wrocławską a Commissariat à l'Énergie Atomique et aux Énergies Alternatives (CEA) przy Uniwersytecie Paris-Saclay, wygrał konkurs na finansowanie udziału w Cryogenic Engineering Conference & International Cryogenic Materials Conference 2025, które odbędą się w maju w Reno w stanie Nevada.
Swoje badania prowadzi w CEA/IRFU/DACM, jednym z wiodących ośrodków kriogeniki w Europie, który rozwija technologie dla akceleratorów cząstek, instrumentów kosmicznych i nadprzewodników. CEA to instytucja znana przede wszystkim z badań nad energią jądrową i nowoczesnymi technologiami kriogenicznymi, a także z faktu, że to właśnie tam opracowano pierwszą broń jądrową w Europie Zachodniej. Historyczny test francuskiej bomby atomowej "Gerboise Bleue" odbył się 13 lutego 1960 roku na Saharze.
Podczas konferencji doktorant zaprezentuje wyniki eksperymentalnych badań nad kriogenicznym pulsacyjnym przewodem ciepła pracującym w temperaturze ciekłego azotu. Celem eksperymentu jest dostarczenie unikalnych danych referencyjnych dla numerycznych modeli oraz mapy wydajności dla prostych i kompaktowych PHP pracujących w zakresie około -250°C do -180°C. W badaniach doktoranta kluczowym w otrzymywaniu tak niskich temperatur jest zastosowanie cryocoolera, który w przeciwieństwie do ciekłego kriogenu jest znacznie bardziej praktyczny pod kątem implementacji w instalacje kriogeniczne.
Pulsacyjne rurki ciepła pracujące w kriogenice mogą stanowią atrakcyjną alternatywę względem zastosowań połączeń termicznych o wysokiej przewodności cieplnej, ciągle niższej względem PHP. Rozwiązania te oferują mniejszą masę, większą wydajność i w najbliższej przyszłości mogą służyć jako optymalne rozwiązanie przy odprowadzaniu ciepła od magnesów nadprzewodzących wykorzystywanych np. w rezonansie magnetycznym, teleskopach czy akceleratorach cząstek.
Linki do prac realizowanych w tematyce kriogenicznych pulsacyjnych rurek ciepła w CEA Saclay pod przewodnictwem Bertranda Baudouy znajdują się poniżej.