TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 24.05.2024
Dr inż. Andrzej Nowak otrzymał grant w wysokości 48 950 zł na projekt „Podniesienie wydajności powierzchniowej wymiany ciepła: Badanie zjawiska elektrozwilżania i metod pomiaru grubości warstwy cieczy”.
Nasz naukowiec na co dzień pracuje w Katedrze Termodynamiki i Odnawialnych Źródeł Energii na W9, a dzięki dofinansowaniu będzie mógł odbyć staż w Shibaura Institute of Technology w Tokio (Japonia).
– Głównym celem projektu są badania doświadczalne elektrozwilżania czynnikiem roboczym w warunkach dwufazowej wymiany ciepła. Jest to ważne zjawisko w wielu przemysłowych zastosowaniach, a w moim przypadku w miniaturyzacji wymienników ciepła – mówi dr inż. Andrzej Nowak. – Zrozumienie tego zjawiska wymaga zastosowania nowych metod pomiarowych w bardzo trudnych warunkach odparowania filmu cieczowego. W tym celu będę stosować chromatyczną technologię konfokalną bazującą na właściwościach optycznych badanych czynników. Są to bardzo precyzyjne pomiary na skraju optyki i mechaniki płynów pozwalające mierzyć grubość filmu cieczowego z dokładnością sięgającą 400 nm oraz częstotliwością nawet 10 kHz. Umożliwi mi to scharakteryzowanie grubości filmu cieczowego w trakcie jednoczesnego parowania i uzupełniania – dodaje.
Pomysł na tego typu badania narodził się po rozmowie naszego naukowca z prof. Naokim Ono z Shibaura Institute of Technology, w trakcie jego pobytu we Wrocławiu.
– W jednym z projektów dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, w którym uczestniczę, napotkaliśmy na problem, który znacząco ogranicza możliwości zastosowania naszych wymienników ciepła. W trakcie tej rozmowy uświadomiłem sobie, że elektrozwilżalność również w naszych urządzeniach może być tzw. „game changerem” i pozwolić na opracowanie nowej generacji satelitarnych wymienników ciepła – podkreśla naukowiec z W9.
Dr inż. Andrzej Nowak liczy również, że staż będzie początkiem współpracy, która zaowocuje dużym projektem wykorzystującym jego wiedzę dotyczącą wymiany ciepła w kanałach kapilarnych oraz doświadczenie prof. Naokiego Ono dotyczące zjawiska elektrozwilżalności.
Tekst pochodzi z artykułu Pierwsze w tym roku Miniatury dla naszych naukowców